Polski komiks autorski ma się coraz lepiej, trudno z tym dyskutować. Wydawcy coraz chętniej i częściej wydają nowe tytuły polskich twórców. Powstaje coraz więcej komiksów, których historie oparte są na wspomnieniach autora lub osadzone są w realnej przestrzeni jakiegoś miasta/miasteczka/wsi. To właśnie te miasta będą bohaterami cyklu, którego pierwszy wpis właśnie czytacie. Jakiś czas temu zwróciliśmy uwagę jak istotną rolę w odbieraniu historii ma identyfikacja czytelnika z opisywanym, prezentowanym w komiksie miejscem. Wówczas zadaliśmy sobie pytanie - no dobra, a ile jest komiksów, których historia rozgrywa się we Wrocławiu? Dla przykładu, nie muszę się specjalnie wysilać, żeby podać kilka tytułów komiksów, w kadrach których wyrysowana jest Warszawa, z Wrocławiem nie było już tak łatwo. Poniżej efekt naszych poszukiwań. Początkowo chcieliśmy uniknąć komiksów historycznych, ale szybko okazało się, że bez nich ta lista wyglądałaby jeszcze skromniej.
Powroty
Wydany w niewielkim nakładzie komiks autorstwa Katarzyny Kaczor opowiada uniwersalną historię o rozstaniach i powrotach ze spotkań z chłopakiem z innego miasta. Miastem, do którego przyjeżdża bohaterka komiksu jest właśnie Wrocław. Poza zarysami mało charakterystycznych osiedli, w komiksie możemy znaleźć planszę, na której uchwycone są kadry peronu na wrocławskim dworcu kolejowym. Co ciekawe, autorka uwieczniła fragmenty dworca sprzed wielkiego remontu, tuż przed Euro 2012.
Autor: Katarzyna Kaczor
Wydawnictwo: Centrala
Wydawnictwo: Centrala
Tytus, Romek i A'Tomek jako rycerze Bolesława Krzywoustego
Szósty tom historycznych przygód kultowych postaci z wyobraźni Papcia Chmiela zabiera czytelnika do czasów Bolesława Krzywoustego. Tam bohaterowie komiksu wcielają się w rolę dzielnych rycerzy Krzywoustego i biorą udział w wielu bitwach, jak choćby tej na Psim Polu w 1109 roku. Komiks stanowi rys historyczny, z przymrużeniem oka podsumowujący okres panowania Bolesława Krzywoustego oraz wydarzenia na ówczesnych ziemiach Wrocławia. Początkowo komiks miał promować Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jednak ostatecznie projekt ten został odrzucony przez władze miasta ze względu na "niesatysfakcjonującą" treść merytoryczną i błędy. Ostatecznie ukazał się, ale już bez wsparcia miasta i nie jako oficjalna publikacja promująca ESK 2016.
Autor: Papcio Chmiel
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Pomściciele
Chyba najbardziej "wrocławski" komiks jaki udało nam się znaleźć. Pomściciele to niskonakładowa seria komiksowa stanowiąca parodię komiksu super-bohaterskiego jednak z historią rozgrywającą się na ulicach Wrocławia. Na kadrach pierwszego numeru komiksu rozpoznamy takie charakterystyczne wrocławskie budowle jak: Sky Tower, Most Grunwaldzki, C.H. Arkady, a wspomniane w treści jest także wrocławskie Śródmieście oraz Osiedle Kozanów. W momencie, w którym piszę tę notkę w sprzedaży dostępny jest pierwszy numer czteroczęściowej serii. Z bezpośredniego źródła wiem, że pracę nad numerem drugim trwają w najlepsze. Jest więc spora szansą na bardzo-wrocławski komiks super-bohaterski, z dużą dawką humoru. Kibicujemy.
Drgania
Drgania to projekt,
który ostatecznie nie został ukończony i nie można tu mówić o wydanym
komiksie. Jednak jest to o tyle interesujący temat, że koniecznie
chciałem się nim z Wami podzielić. Projekt ten jest dyplomem
magisterskim Michała Niewiary, absolwenta Wrocławskiej Akademii Sztuk
Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, w ramach którego powstał
film pt. Drgania - Preludium. Całość (czyli ujęcia aktorskie) została
nakręcona na green screenie, zaś tło i budynki zostały dodane
komputerowo w postprodukcji. W filmie autor przedstawił scenę nocną
przestawiającą jednego z głównych bohaterów w przeddzień wydarzeń
przedstawionych w komiksie.
W istocie film miał stanowić wstęp do większej całości. Rozwinięciem
krótkometrażowego filmu miał być wspomniany wcześniej komiks, pisany przez Przemysława
Leszyńskiego oraz Michała Niewiarę i rysowany przez tego ostatniego.
Powstał gotowy scenariusz, koncepty i nawet pierwsze gotowe plansze,
które zachwycają szczegółowym odwzorowaniem przedwojennego Wrocławia. Na
planszach możemy rozpoznać Sonnenplatz (obecny plac Legionów) oraz
ulicę Kościuszki, Piłsudskiego i Grabiszyńską. Michał umieścił akcję komiksu w
alternatywnej rzeczywistości, w której to III Rzesza zjednoczyła się z
Polską i podporządkowała sobie Europę oraz Rosję. Mamy więc tu podobna
sytuację jak w "Człowieku z wysokiego zamku" Philipa K. Dicka. Dzięki
temu zabiegowi Michał nie tylko rekonstruuje miejsca zniszczone przez
wojnę ale także przybliża nam wizję Breslau jaką planował zrealizować
Berg.
Z tego co wiem Michał również próbował pozyskać środki na ten komiks z Urzędu Miasta Wrocław, ale ostatecznie mu odmówiono. Najwyraźniej władze miasta nie przepadają za komiksami. Liczę, że w przyszłości uda się Michałowi skończyć jego komiks.
Z tego co wiem Michał również próbował pozyskać środki na ten komiks z Urzędu Miasta Wrocław, ale ostatecznie mu odmówiono. Najwyraźniej władze miasta nie przepadają za komiksami. Liczę, że w przyszłości uda się Michałowi skończyć jego komiks.
Scenariusz: Przemysław Leszyński, Michał Niewiara
Rysunki: Michał Niewiara
Rysunki: Michał Niewiara
1241
Na koniec komiks, którego, przyznaję bez bicia, nie mamy w naszych zbiorach. Wydany przez Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" komiks opowiada o oblężeniu Wrocławia przez Mongołów, schronieniu się mieszkańców w grodzie na Ostrowie Tumskim oraz o cudzie wymodlonym przez
brata Czesława, który miał zmusić Mongołów do odstąpienia. Komiks został wydany w dwóch wersja językowych: polskiej i angielskiej.
Autor: Juliusz Woźny
Wydawnictwo: Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"
Wydawnictwo: Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"
Jak sami widzicie, nie udało się nam znaleźć za wiele komiksów spełniających wcześniej ustalone kryteria. Liczę w tym momencie na Waszą pomoc. Jeżeli znacie jeszcze jakieś tytuły komiksów z Wrocławiem w tle, to zostawcie komentarz. Z przyjemnością przygotuję druga część tego przeglądu lub uzupełnię powyższą, w zależności o tego ile jeszcze komiksów z Wrocławiem w tle uda się znaleźć.
Jeżeli tego typu przegląd przypadnie Wam do gustu sprawdzimy ile komiksowych historii rozgrywa się w Warszawie.
Komiksów szukali: Weronika Kołodziej i Grzegorz Teszbir
Wpis przygotował: Grzegorz Teszbir
Zdjęcia: Grzegorz Teszbir
Plansze komiksów Drgania i 1241 nie są ujęte w rzeczywistych proporcjach.
Wpis przygotował: Grzegorz Teszbir
Zdjęcia: Grzegorz Teszbir
Plansze komiksów Drgania i 1241 nie są ujęte w rzeczywistych proporcjach.
o, jak miło zobaczyć "Powroty" :) mam ten komiks na swojej skromnej komiksowej półeczce, a autorkę miałam przyjemność kiedyś poznać, a nawet spacerować z nią po Wrocławiu :)
OdpowiedzUsuńo jakie błędy chodzi w tytusie?
OdpowiedzUsuńPodobno komiks zawiera sporo błędów merytorycznych. Nam udało się wyłapać np. błędną datę kapitulacji Festung Breslau czy choćby sugestię, że wrocławskie zoo zostało założone w 1945. Podobno tego typu błędów jest więcej w komiksie, ale odpuściliśmy sprawdzanie poprawności każdego faktu historycznego.
UsuńZnakomity blog i bardzo się cieszę, że na niego trafiłem. Bardzo lubię historyczne komiksy, bo można z nich wyciągnąć ciekawe informacje, ale trochę szkoda, że niektóre informacje mijają się czasami z prawdą.
OdpowiedzUsuń"Drgania" są super. Niech ktoś to wyda!!!
OdpowiedzUsuń